Quantcast
Channel: aranżacje sypialni – Dekano | Beauty Interior
Viewing all articles
Browse latest Browse all 21

Jaką kołdrę kupić

$
0
0

Czas na wymianę kołdry? Zastanawiacie się jaką kołdrę kupić? Wybierając idealną dla siebie kołdrę należy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Czy będę spała/spał pod nią sam czy z drugą osobą? Jakiego jestem wzrostu? Czy jestem zmarzluchem? Czy cierpię na alergię, uczulenia? Czy wolę mieć kołdrę na każdą porę roku inną, dostosowaną do tej pory roku czy też wolę bardziej uniwersalne, całoroczne rozwiązanie? Jakim budżetem dysponuję?

koldra

 

WYMIARY KOŁDER

W zależności od tego czy będę spała/spał pod kołdrą samodzielnie czy też z kimś oraz w zależności od tego czy jestem wysoka/wysoki czy też nie, dobieramy odpowiedni rozmiar kołdry. Oczywiście dobór rozmiaru kołdry może zależeć też po prostu od kompletów pościeli jakie już posiadam i z jakich nie chcę rezygnować – wtedy dopasowuję rozmiar kołdry do rozmiarów swoich pościeli.

Tradycyjnie kołdry dla dorosłych dostępne są w 5 podstawowych rozmiarach. Kołdry jednoosobowe to rozmiary 135×200 cm, 150×200 cm i 160×200 cm.

Kołdra 135×200 cm lub rzadko występujący rozmiar kołdry 140×200 cm. 200 cm to zwykle jest rozmiar na długość a wartość 135 cm lub 140 cm to rozmiar na szerokość. Ta zależność dotyczy wszystkich pozostałych rozmiarów kołder. Jest to kołdra najwęższa, przeznaczona dla 1 osoby. Do takiego rozmiaru kołdry pasują pościele o wymiarach 140×200 cm. Zwykle w tym rozmiarze jest nieco mniejszy wybór pościeli aniżeli do kołder o szerokości 155 lub 160 cm.

Kołdra 150×200 cm to typowy rozmiar kołder oferowanych przez Ikea. Jest to również kołdra jednoosobowa. W samej Ikei znajdziemy do niej ofertę pościeli, jednakże gdybyśmy chcieli do niej znaleźć pościele innych niezależnych producentów to oferta w tym zakresie jest już mocno okrojona.

Kołdra 155×200 cm lub rzadko występujący rozmiar kołdry 160×200 cm. Jest to również kołdra dedykowana 1 osobie, która lubi się nieco bardziej owinąć w trakcie snu. Do takiej kołdry dobieramy pościele w rozmiarze 160×200 cm. Do tych kołder znajdziemy zwykle znacznie większy asortyment pościeli niż do rozmiaru 135×200 lub 140×200 cm.

Kołdry przeznaczone dla 2 osób są zwykle dostępne w rozmiarach 180×200 cm oraz 200×220 cm.

Kołdra 180×200 cm. Ten rozmiar jest na tyle duży że jest już przeznaczony dla 2 osób, chyba że ktoś lub sam się okryć i poowijać w trakcie snu dużą kołdrą. Dobieramy do niej pościel w tym samym rozmiarze 180×200 cm. Tym nie mniej jest to rozmiar mniej standardowy niż kołdry 200×220 cm i znajdziemy do niego znacznie mniejszą ilość dostępnych wzorów pościeli a niektórzy producenci wręcz nie posiadają takich w swojej ofercie.

Kołdra 200×220 cm jest to również kołdra w zamierzeniu dwuosobowa. Największa ze standardowych rozmiarów. Pasują na nią pościele w tym samym rozmiarze. I porównując dostępność pościeli 200×220 cm z pościelami 180×200 cm, tych pierwszych jest na rynku zdecydowanie najwięcej.

Kołdry dla wyjątkowo wysokich to rozmiar 220×240 cm.

Kołdra 220×240 cm jest już zdecydowanie niestandardowym rozmiarem w naszym kraju. Są to kołdry skierowane przede wszystkim dla osób wysokich, dla których kołdry o długości 200 cm są za krótkie. Na polskim rynku wybór takich kołder jest znikomy, jest to produkt kierowany głównie na rynek europejski. Jeśli szukacie takich kołder i pasujących do nich pościeli polecam sklep www.dekano.pl w którym zadbano o szeroki asortyment kołder 220×240 cm zarówno tych z syntetycznym wypełnieniem jak i z wypełnieniem naturalnym oraz pościeli w tym nietypowym rozmiarze.

RODZAJE KOŁDER

Teraz pora na kolejne pytanie, czyli – czy wolę mieć kołdrę na każdą porę roku inną, dostosowaną do tej pory roku czy też wolę bardziej uniwersalne, całoroczne rozwiązanie? W zależności od preferencji dobieram rodzaj kołdry pod swoje oczekiwania.

Kołdra klasyczna to typowa jedno warstwowa kołdra. W zależności od ilości/wagi wypełnienia, kołdry te dzielą się na typowo letnie (lżejsze z najmniejszą ilością wypełnienia), uniwersalne na cały rok (ze średnią ilością wypełnienia) oraz najcieplejsze zimowe (z największą ilością wypełnienia). Jeśli nie lubimy kombinować i wystarczy nam 1 kołdra na cały rok to wybieramy klasyczną całoroczną wersję takiej kołdry. A jeśli potrzebujemy lekkiej kołdry na lato i ciepłej w zimie, decydując się na ten typ kołdry, musimy zakupić po prostu 2 osobne kołdry na każdą porę roku. W takiej sytuacji ciekawą opcją staje się kołdra 4 Pory Roku.

Kołdra DUO to kołdra zimowa. Składa się ona z 2 cieńszych kołder zszytych lub połączonych trwale ze sobą, dzięki czemu pomiędzy nimi powstaje komora powietrzna. Powietrze w niej szybko się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło. Jest to działanie analogiczne do ubrania się „na cebulkę”. To doskonałe rozwiązanie dla zmarzluchów, którzy walczą o każdy centymetr ciepła podczas zimowych nocy.

Kołdra 4 Pory Roku to rodzaj kołdry całorocznej. Taka kołdra składa się z 2 kołder – jednej cieńszej letniej i jednej grubszej jesiennej. Są one połączone ze sobą, zwykle na napy czy zatrzaski, dzięki którym możemy ją używać jak nam się podoba. Na zimę stosujemy spięte razem kołdry, wtedy działają one tak jak w kołdrze DUO. Na pozostałe pory roku możemy używać te kołdry osobno, rozpięte. Latem – tą najlżejszą letnią a jesienią tą średnią – jesienną. Kołdra 4 Pory Roku jest najbardziej wielowymiarowym rozwiązaniem.

WYPEŁNIENIE KOŁDRY

Na koniec pora siebie spytać o to – czy jestem zmarzluchem? Oraz czy cierpię na alergię, uczulenia lub czy mam wrażliwą skórę? W zależności od odpowiedzi jakie sobie udzielimy wybieramy odpowiednie wypełnienie kołdry oraz jej obszycie. Wypełnienie kołdry jest dwojakiego rodzaju. Są wypełnienia naturalne i syntetyczne.

Kołdry naturalne

Wypełnienia naturalne to zwykle puch i pierze oraz wełna. Zwykle nie można ich prać samodzielnie w domu. Nie są polecane dla osób z wrażliwą skórą i skłonnościami do alergii, ponieważ mogą wywoływać uczulenia.

Kołdra puchowa jest wypełniona selekcjonowanym puchem gęsim lub kaczym. Aczkolwiek to ten pierszy jest najbardziej znanym i cenionym w świecie surowcem do wypełniania kołder i poduszek. Puch to te najdrobniejsze, włoski z najmniejszych piórek pozbawione ostrych elementów, przez co nie kłują. Kołdry puchowe są bardzo lekkie, puszyste, sprężyste i nieprawdopodobnie ciepłe. Pod taką kołdrą nasza skóra może oddychać a nasz pot jest odprowadzany na zewnątrz, dzięki czemu nie przegrzejemy się. Jest to najbardziej luksusowy i zwykle najdroższy produkt w tej kategorii kołder.

Kołdra z pierza jest podobnie jak kołdra puchowa wypełniona piórkami ale już mniej selekcjonowanymi i nie tymi najmniejszymi. Posiada podobne właściwości do kołdry puchowej, choć jest już nieco cięższa, mniej puszysta, sprężysta i ciut chłodniejsza. Są to jednak nieduże różnice a jej potężnym walorem jest z kolei dużo niższa cena niż kołdry puchowej. Rzadko na rynku zdarzają się kołdry wypełnione w 100% pierzem. Najczęściej spotykamy mieszanki wypełnień np. 75% pierza i 25% puchu.

Kołdra wełniana jest zwykle w 100% wypełniona naturalną wełną merynosów australijskich, wielbłądów lub owiec. Ma swoją wagę ale jest bardzo ciepła, puszysta, nie odkształca się i pozwala skórze swobodnie oddychać. Jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na reumatyzm, zwyrodnienia kręgosłupa czy zapalenia mięśni – łagodzi te dolegliwości. Dodatkowo zobojętnia jony dodatnie, przez co zapewnia śpiącemu szczególny komfort i wspomaga właściwą regenerację organizmu w czasie nocnego wypoczynku. Często stosują ją seniorzy.

Kołdry syntetyczne inaczej kołdry antyalergiczne

To propozycja zdecydowanie dla osób o wrażliwej skórze i alergików. Kołdry te są wypełnione syntetycznym puchem w formie poliestrowego granulatu, często pokrytego warstewką silikonu i posiadającego w swoich włóknach mikroskopijne kanaliki. Wypełnienie takie nie przyciąga ani kurzu ani roztoczy i nie stwarza optymalnych warunków do rozwoju różnego rodzaju alergenów. Kołdry dzięki takiemu wypełnieniu są bardzo puszyste, lekkie, odprowadzają pot ze skóry na zewnątrz, dzięki czemu nie przegrzejemy się w nocy a nasza skóra będzie oddychać. Mocnym atutem kołder z tej kategorii jest możliwość ich prania w warunkach domowych, często w wysokich temperaturach przez co łatwo można zachować higienę i czystość w trakcie snu. Kołdry takie są tańsze od kołder z pierza czy kołder puchowych.

POSZYCIE KOŁDRY

Poszycie kołdry czyli materiał jakim są obszyte kołdry, inaczej tkanina wewnątrz której znajduje się wypełnienie. Tutaj producenci oferują szeroki wachlarz możliwości. Kołdry naturalne obszyte są zwykle mocniejszymi, najczęściej bawełnianymi tkaninami typu inlet i dodatkowo wzmocnione na brzegach po to aby naturalne wypełnienie nie przedostawało się na zewnątrz. Takie kołdry mają najczęściej strukturę kasetową w formie kratki, która pozwala na równomierne rozprowadzenie wypełnienia i na całej powierzchni kołdry. Zdarzają się też kołdry naturalne z kilku centymetrowym brzegiem, robi się aby wypełnienie nie było ściśnięte a kołdra bardziej puszysta. Kołdry syntetyczne (kołdry antyalergiczne) z kolei posiadają bardzo różne obszycia od syntetycznej mikrofibry, przez bawełny organiczne czy batystowe aż po tkaniny bawełniane lub syntetyczne wzbogacane różnymi domieszkami dającymi konkretne właściwości. Możemy spotkać domieszki z włókien węglowych, które rozładowują stres i zmęczenie, domieszki włókien bambusowych, które mają naturalne właściwości antygrzybiczne i bakteriobójcze czy na przykład domieszki naturalnego wosku pszczelego, które działają na naszą skórę niczym krem, kiedy śpimy. Są także obszycia najnowszej generacji z tkanin produkowanych w nanotechnologii, dzięki którym stanowią hybrydę cech np. wełny, bawełny, jedwabiu i poliestru.

Wybór kołder jest bardzo duży a zadając sobie kilka istotnych pytań, łatwo znaleźć idealną dla siebie i swoich najbliższych.

Kołdry praktycznie z każdej kategorii dostaniecie w sklepie dekano:

banner_koldry_i_poduszki_1152x509

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 21

Latest Images